Designed & Powered by Ata Bilişim
Yeni Doğan İşitme Taraması
Yenidoğan işitme taraması nedir?
Ülkemizde 1000 bebekten 3'ünde doğumsal işitme kaybı görülüyor. Bu oranla işitme kaybı en sık karşılaşılan duyu bozukluklarındandır. Yenidoğanların, işitme taramasından geçirilmesi ile erken tanı, tedavi ve rehabilitasyon imkanlarından en üst düzeyde yararlanmak mümkün olabiliyor. Çünkü normal dil ve konuşma gelişimi hayatın çok erken dönmelerinden itibaren bebeğin sesleri algılayabilmesine bağlıdır. İşitme kaybının olumsuz etkilerinin azaltılmasında, problemin erken teşhis edilmesi, erken işitme cihazı takılması ve işitme-konuşma eğitimine erken başlanması önem taşır.

Yenidoğan işitme taramasını sadece işitme kaybı açısından risk taşıyan bebeklere mi uygulanır?
Yapılan araştırmalar işitme kaybı bulunan bebeklerin önemli bir bölümünün herhangi bir risk faktörüne sahip olmadığını gösteriyor. İşitme kayıplı bebeklerin %90' ı normal işiten anne babaların bebekleridir. Bu nedenlerle tüm yenidoğanlara işitme taraması yapılması önerilir.

Bebeklerde işitme taraması nasıl uygulanır, kullanılan testler nelerdir?
Yenidoğan işitme taramasında iki ayrı test tekniği kullanılır. Otoakustik emisyon testi, kulağa yerleştirilen bir probla kulağa gönderilen sesin, iç kulaktan yansımasını kaydetmeye dayalı test yöntemidir ve birkaç dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Yenidoğan işitme taramasında ve işitme ile ilgili şüpheli durumlarda bebeklerin işitme değerlendirmesinde kullanılan diğer bir test yöntemi, işitsel beyinsapı cevapları testidir (BERA).
Kıbrıs Ses İşitme Cihazları Merkezi
Şht. Aygün Yusuf Sok. No:8, K.Kaymaklı / Lefkoşa
0533 842 8788 - 0542 889 5838

SSS
Yeni Doğan İşitme Taraması
Kıbrıs Ses resmi web sitesine hoş geldiniz. İşitme cihazlarımız hakkında detaylı bilgi almak için çekinmeden bize yazın.